Konyaspor’un Rüyası Gerçekleşecek

Bu sezon Süper Lig’in tartışmasız en başarılı takımlarından biri olan Konyaspor, 2’incilik koltuğunu Fenerbahçe’ye kaptırmış olsa da Avrupa’ya gitme hayalinden bir an olsun vazgeçmedi ve bu ısrarını 37’inci haftada oynadığı Hatayspor maçıyla birlikte sonuçlandırdı. Ligin en formsuz takımlarından biri olan Hatayspor’a karşı oldukça iyi bir performans ortaya koyan İlhan Palut’un takımı bu maçtan aldığı galibiyetle birlikte 3’üncü sırada kalmayı garantiledi ve gelecek sezon Avrupa’ya gidecek olan yolu açtı.

SPOR TOTO SÜPER LİG’İN 37. HAFTASINDA KONYASPOR, HATAYSPOR’U AĞIRLADI. KARŞILAŞMA EV SAHİBİ EKİBİN 3-1’LİK ÜSTÜNLÜĞÜ İLE TAMAMLANDI. (ENVER FURKAN ÇELEBİOĞLU – İBRAHİM YETKİN/KONYA-İHA) Spor Toto Süper Lig’in 37. haftasında Konyaspor, Hatayspor’u ağırladı. Karşılaşma ev sahibi ekibin 3-1’lik üstünlüğü ile tamamlandı.

Bir Başarı Daha

Bu sezon Süper Lig’in tartışmasız en iyi takımlarından biri olan Konyaspor adına sezonun son düzlüğü istenilen düzeyde geçmemiş olsa da takım hedefleri ölçüsünde yola devam etmeyi her zaman başardı.

Avrupa’ya gitmek için 3’üncülük koltuğunu garantilemesi gereken Yeşil Beyazlı takım bu bağlamda 37’inci haftada oynayacağı Hatayspor maçına da ayrı bir önem veriyordu. Bordo Beyazlı ekibin de iyi bir durumda olmaması nedeniyle İlhan Palut’un oyuncuları adına olması gerekenden çok daha kolay gelen maç ev sahibi ekibin 3-1’lik galibiyetiyle sonuçlandı.

Yeşil Beyazlı ekip aynı haftada Başakşehir’in de puan kaybetmesiyle birlikte 3’üncü sırada oturmayı garantiledi. Bu sayede gelecek sezon Avrupa’da yer almayı da garantilemeyi başaran Konyaspor adına sezonun en temel hedefi 3’üncülük olmasa da bu kadar badireden sonra gelen bu başarı da kabul edilmeyecek cinsten değil.

Takım gerçekten olabilecek en iyi performanslardan birini sergiledi ve sistemi sayesinde birçok rakibine de ciddi zorluk çıkardı. Bu bağlamda yöneticisinden teknik ekibine oyuncusuna kadar her bir paydaşın ayrı ayrı tebrik edilmesi gerektiği kesin.

Vedalar Artıyor

Öte yandan Nejc Skubic’in emeklilik kararı sonrasında transfer komitesinin listeye bir pozisyonu daha eklemesi gerekecek.

Abdülkerim Bardakçı ve Amir Hadziahmetovic’in gelecek sezonda takımdan ayrılmış olmalarına kesin gözüyle bakılıyor. Bununla birlikte Skubic de takım adına oldukça kritik bir oyuncuydu ve kolay kolay yeri doldurulamayacağı konusunda herkes hemfikir.

Ancak Konyaspor transfer konusunda genel olarak başarılı bir takım ve kadrosuna eklediği isimlerden gayet iyi verim almayı da başarabiliyor. Bu bağlamda Yeşil Beyazlı formayı sırtına geçirecek olan oyuncuların da kaliteli olacağından hiç şüphe yok.

Pek tabii her transfer belirli bir riski içinde barındırır ancak bu noktada gerçekten Konya temsilcisini tebrik etmek gerekiyor. Devre arasında sezonun ilk yarısında fırtına gibi esen Serdar Gürler’i kaptırmış olmasına rağmen yine de başarılı olan bir Konyaspor vardı.

Takım gelecek sezonda da oldukça iddialı olacaktır. Ancak Avrupa temposunun geçmişte Başakşehir’i bu sezon Beşiktaş’ı çok sarstığını da unutmamak lazım. Bu bağlamda iki alandan birinde beklentilerin normalden daha düşük tutulması gerekebilir.

Aynı şekilde kadronun da ne kadar geniş olduğu bu iki alandaki başarının temel belirleyicilerinden biri olacak ve bu noktada yönetime ciddi bir iş düşecek.