Konyaspor’un Oyun Sisteminde Ön Plana Çıkan Oyuncular

Geçen sezonun ikinci devresinde teknik direktör İlhan palut‘un takımın başına getiren Konyaspor, 2021 yılında gösterdiği başarılı performansıyla Süper Lig’in en iyi hücum ve savunma yapan takımlarından biri haline dönüştü.

Yeşil-beyazlı ekip İlhan palut döneminde toplamda 41 karşılaşmaya çıktı. Bu karşılaşmalarda 19 galibiyet, 14 beraberlik ve sekiz mağlubiyet alarak maç başına 1.73 Puan ortalaması yakaladı ve Konyaspor’un son yıllardaki teknik direktörlerine bakıldığında en fazla puan ortalaması yakalayan isim İlhan Palut oldu.

Bu sezon ise güçlü bir oyun sistemi oturtan elindeki oyuncuları maksimum verimle kullananbaşarılı teknik adam, 20. hafta geride kalırken Bir Anadolu kulübüne büyük takım oyunu oynatabilme cesareti gösterdi.Süper Lig’de çıktığı 20 karşılaşmada 11 galibiyet altı beraberlik ve üç mağlubiyet alarak 39 puan toplayanyeşil-beyazlı ekip, on puan fark eden lider Trabzonspor’un en yakın takipçisi konumunda.

İlhan palut yönetiminde başarılı bir hücum futbolu sergileyen Konya takımı, maç başına  10,70 şut ortalaması yakaladı ve ligin en fazla şut çeken üçüncü takımı oldu.

Serdar Gürler Neden Yıldızlaştı ?

Dünya futbolundaki hücum takımlar ya topa sahip olma oyununu ya da pres ağırlıklı bir sistem seçerler. Süper Lig’de bir çok savunma ağırlıklı takım olduğu düşünüldüğünde ve  şampiyon olan takımlara bakıldığında ağırlıklı olarak topa sahip olma yüzdesi yüksek olan takımlar görürüz. Konyaspor ise ana planında pres oyununa önem veriyor.

Çünkü ligimizdeki büyük takımların kadrolarında yer alan yetenekli futbolculara veya yüksek bir bütçeye sahip olmadığı için pres oyunuyla hem hücumu hemde savunmayı doğru yapan bir takım. Kadronun yetenek kalitesi sınırlı olduğu için topa sahip olma oyunu yerine, hücumdaki pres gücüyle yaratılan kaos atakları yeterli seviyedeki yetenekli oyuncular ile gole çevirebiliyor. Bu da İlhan Palut’un oyun planını yücelttiği gibi yetenek kapasitesi sınırlı olan oyuncuları yıldızlaştırıyor. Yani oyun sisteminin yükselttiği bir kadro yapısı oluşuyor.

Buna en güzel örnek Serdar Gürler’in performansı. İspanya ekibi Huesca’daki kötü performansının ardından Antalyaspor formasıyla lige geri dönen Serdar Gürler, bu sezonki sıçramayı Antalyaspor’da sergileyemedi. Sadece 6 ayda Konyaspor’daki başarılı oyun sisteminde parlayan Serdar Gürler, tekrar üst seviyeye çıktı ve Başakşehir’e transfer oldu. Bu sezon Konyaspor formasıyla dört gol altı asistlik performans ortaya koyan Serdar, 19-20 sezonundaki Göztepe zamanlarından sonra kendini buldu.

Golcüler Ön Planda, Abdülkerim Bardakçı

Konyaspor oyun sisteminde ön plana çıkan diğer bir isim SokolCikaleshi. Güçlü fiziği ve hava toplarındaki hakimiyeti ile fark yaratan Arvavut golcü, takımına 5 gol 2 asistlik skor katkısı sağladı ve takımın en golcü ismi.

Yıldızlaşan bir başka isim Endri Çekici. Forvet arkasında veya Çikalleshiile birlikteçift forvette yer alan Arnavut golcü tıpkı partneri gibi fizik gücü ve pivot özellikleriyle takımına 4 gol 1 asistlik katkı sağladı. 27 yaşında olmasına rağmengelişim gösteren Abdülkadir Bardakçı, temel savunma görevlerinin yanında işin hücum kısmında, oyun kurulumlarında ve savunma arkasına attığı uzun paslarla savunmanın olmazsa olmazı oldu ki 3 gol 3 asistlik performansı ortada.