Konyaspor’dan Yeşil Tribün Projesi

Bu sezon İlhan Palut teknik direktörlüğünde oldukça iyi bir performans sergileyen ve 13 haftada topladığı 26 puanla ligin 3’üncü sırasında yer alan Konyaspor’da yönetim de oldukça iyi bir performans sergiliyor.

Çevreyi ve doğayı korumak maksadıyla “Yeşil Tribün” adında bir proje başlatan Yeşil-Beyazlılar, 5 adet plastik veya cam şişe atığı getiren taraftarlarına ücretsiz bilet hakkı tanıyor. Projenin ilk uygulaması 13’üncü haftada oynanan Çaykur Rizespor maçıyla birlikte yapıldı.

Konyaspor’dan Örnek Hareket

Süper Lig’de bu sezon oldukça iyi bir performans sergileyen ve 13 haftada aldığı 7 galibiyet,5 beraberlik ve 1 mağlubiyet ile 26 puan toplamayı başaran Konyaspor, saha dışında da örnek alınacak bir projeyi hayata geçirdi.

Çevreye ve doğaya duyarlılığı arttırmayı amaçlayan proje kapsamında iç sahada oynanan maçlara 5 plastik veya cam şişe atığı getiren taraftarlarına ücretsiz bilet hakkı tanıyan Yeşil Beyazlı yönetim, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile koordine biçimde yürüttüğü projede birçok taraftarına ücretsiz bilet vermiş oldu.

Saha içerisinde örnek bir takım haline gelen Konyaspor’u saha dışında da örnek bir takım haline getiren projede, spor içinde de çevre koruma bilincinin artması, atıkların geri dönüşümünün sağlanması ve yapılacak dönüşümle birlikte ekonomiye katkı sağlanması hedefleniyor.

İlk kez Süper Lig’in 13’üncü haftasında oynanan Çaykur Rizespor maçında uygulanan projede, 17-19 Kasım tarihleri arasında atıklarını getiren taraftarlar, stant görevlisinin kestiği makbuzla birlikte gittikleri Passolig gişesinde ücretsiz maç bileti almaya hak kazanmış oldu.

Bir Futbol Kulübünden Daha Fazlası

İspanya’nın ve Dünya futbolunun dev kulübü Barcelona’nın sloganı tüm futbolseverlerin bildiği bir slogandır. Bir futbol kulübünden daha fazlası olduğunu belirten Barcelona, Katalan uyruklu oyuncuları, takım kültürü ve siyasi tavrıyla birlikte özellikle bir dönem sosyal sorumluluk açısından da örnek bir takım olarak gösteriliyordu.

Çok uzun bir süre formasına reklam almayan ve UNICEF’in gönüllü reklamını yapan Katalanlar, forma sponsorluk gelirlerinin artmaya ve takımlar için ihtiyaç haline geldiği 2010’ların başına kadar bu uygulamadan vazgeçmemişti.

Sosyal medyanın etkisinin artması, kulüplerin taraftarları ile birlikte neredeyse bir sivil toplum kuruluşu kadar etkin bir hale gelmesiyle birlikte hemen hemen her kulüp artık sosyal sorumluluk projeleri hazırlamak ve uygulamak için kolları sıvarken, Konyaspor’un yaptığı bu uygulama örnek gösterilecek bir proje olabilir.

Özellikle taraftar çekmekte zorlanan, fazla taraftarı olmayan kulüplerin uygulaması daha mümkün gözüken uygulama, çevre bilincini ve sorumluluğunu arttırırken, sporseverlere maç izleme imkânı ve takımlara da daha fazla destek şansı sunabilir.

Her ne kadar futbol artık çok ciddi bir ekonomi haline gelmiş olsa da paranın da yetişemediği veya önüne geçemediği sorunlar açısından spor kulüplerinin Konyaspor kulübünün yaptığı gibi bir projeye girişmesi, sporun neden bu kadar sevildiğini de bizlere hatırlatabilir.