Konyaspor’da 2021 Yılına Damga Vuran Bireysel Performanslar

2021 yılına İsmail Kartal yönetiminde başlayan Konyaspor, alınan kötü sonuçların ardından 20-21 sezonunun 23.haftasında takımın başına İlhan Palut’u getirdi.

İlhan Palut’un oyun sisteminde yükselişe geçen yeşil beyazlı ekip, 21-22 sezonu öncesinde takıma katılan oyuncularla birlikte hücum futboluyla ön plana çıktı.

Ahmet Çalık ve Abdülkerim Bardakçı İkilisi Göz Dolduruyor

İlhan Palut takımın başına geçtiği günden bu yana oyun sisteminde değişiklikler yaptı. Ahmet Çalık ve Abdülkerim Bardakçı stoper ikilisiyle 20-21 sezonunu tamamlayan Konyaspor, yeni sezonda da savunma tandenini bozmadı.  Hücum çeşitliliğini artıran ve oyun planını hücum presi üzerine kuran Yeşil beyazlılar, Ahmet Çalık ve Abdülkerim Bardakçı gibi fizik güçleriyle ön plana çıkan ancak hız olarak yeterli olmayan stoper ikilisiyle savunma çizgisini öne çıkararak cesur bir oyun anlayışı ortaya koydu.

Ahmet Çalık, 20-21 sezonunda 33 karşılaşmaya çıktı ve İlhan Palut ile birlikte yükselişe geçen isimlerden biriydi. Çabukluk zaafını pozisyon alma bilgisiyle geliştiren Ahmet Çalık, takım savunmasında güven veren isim oldu.

Abdülkerim Bardakçı ise İlhan Palut döneminde yaptığı çıkışla dikkat çekti. Ahmet Çalık’a göre teknik özellikleri daha iyi olan Bardakçı, geriden oyun kurulumunda ve baskı altındaki soğuk kanlılığı ile hücum geçişlerindeki başarılı oyununa bu sezonda devam etti. Hava toplarında etkili olan Bardakçı 2021 yılında 6 gol 6 asistlik performansıyla değerine değer kattı.

1 yıl içerisinde savunmadaki gelişimleriyle iyi bir ikili olan Ahmet Çalık ve Abdülkerim Bardakçı, takımın bu sezon geldiği noktada büyük pay sahibi oldular.

Amir Hadziahmetovic Büyük Gelişim Gösterdi

Konyaspor’un gelişen oyununda kendini en çok geliştiren isimlerden biri de Amir Hadziahmetovic oldu. Henüz 24 yaşında olan Bosnalı futbolcu, 6 numaradaki performansıyla 2021 yılında Konyaspor formasıyla en iyi çıkış yapan isimlerden biriydi.

Pozisyon alma özelliğini geliştiren genç futbolcu 6 numaradaki kesici rolüyle takımın yükselen savunma performansında orta sahanın vazgeçilmezi oldu. Aynı zamanda pasör bir 6 numara olan Hadziahmetovic, İlhan Palut’un hücum futbolunda geriden oyun kurulumlarında fark yaratırken hücum sürekliliğini sağlayan isimdi. Tüm bu özelliklerinin yanında zaman zaman hücuma katılan Bosnalı oyuncu, 2021 yılında takımına 4 gollük katkı sağladı.

Skor Yükünü Taşıyan Cikalesshi’ye  Serdar Gürler’de Dahil Oldu

İlhan Palut’un sisteminde parlayan diğer isin ise Sokol Cikalesshi. Arnavut golcü, önde presi başlatan isim olurken,  çalışkan yapısıyla hücumda fark yarattı. Pivot santrafor özellikleriyle set hücumlarında bağlantı oyununu oynayabilen Cikalesshi, aynı zamanda bitiriciliği ile fark yarattı.

Bu sezon takımın en golcü ismi olan Arnavut futbolcu, 2021 yılında 13 gol 5 asistlik performansıyla takımın skor yükünü taşıdı. Takıma bu sezon dahil olan Serdar Gürler, 21-22 sezonun ilk devresine damga vuran performansa imza attı.

Konyaspor’un presçi ve direkt kaleye giden oyun yapısına çabuk ayak uyduran Milli oyuncu, geçiş oyunlarında hızıyla fark yaratırken, kapanan savunmalara karşı uzak mesafelerden çektiği şutlarla tehdit oluşturdu. 4 gol 7 asistlik performansıyla takımın en formda oyuncusu olan Serdar Gürler, Konyaspor’un yaz dönemindeki nokta atışı transferi oldu.