Konyaspor’a Moral Lazım

2021/2022 sezonunda çok yüksek performans gösteren ve ligi Trabzonspor ile Fenerbahçe’nin arkasında üçüncü olarak bitiren Konyaspor’un bu sezonda da çok yüksek umutları bulunuyordu. Avrupa Konferans Ligi üçüncü eleme turunun ilk müsabakasında da 4 Ağustos Perşembe günü Vaduz’un deplasmanına çıkan Konyaspor, 1-1’lik beraberlik ederek aslında 2022/2023 sezonuna nispeten iyi bir başlangıç ile giriş yapmıştı.

Süper Lig’in ilk haftasında ise 8 Ağustos Pazartesi günü Ankaragücü deplasmanına çıkan Konyaspor, karşılaşmada gol atmayı başaramadı. Ayrıca gol de yemeyen yeşil beyazlılar sahadan 0-0’lık beraberlik ile ayrılmış oldu ve beklenmedik beraberlik bir miktar moralleri bozdu.

11 Ağustos Perşembe günü yeniden Avrupa sahnesinde Konferans Ligi üçüncü eleme turunun ikinci müsabakasında bulunan Konyaspor, evinde Vaduz’u ağırladı. Üzücü bir şekilde 2-4 mağlup olan Konyaspor, Avrupa’ya çok erken bir şekilde veda etmiş oldu.

Hem Avrupa’dan elenen hem de Süper Lig’in ilk haftasında garanti 3 puan olarak gördüğü müsabakadan 1 puan ile ayrılan Konyaspor, moralini düşürmeye başlamıştı ki bir de üzerine zemin krizi patlak verdi. 5’inci İslami Dayanışma Oyunları açılış töreninin düzenlendiği Konyaspor’un stadyumu organizasyon sonrası kullanılamaz hale gelmişti. Bunun üzerine de Konyaspor’un evinde düzenlenmesi gereken Süper Lig’in ikinci haftasındaki Başakşehir mücadelesi Türkiye Futbol Federasyonu’nun raporu doğrultusunda Eskişehir’e aktarıldı.

Konyaspor ikinci haftada ilk hafta Kasımpaşa’yı 4-0 mağlup eden Başakşehir ile karşılaştı. Bu müsabakadan da gol sesi çıkmadı ve iki takım da 1’er puan ile evlerine döndü.

Konyaspor Moral Toplamakta Zorlanıyor

Dönüp bakıldığı zaman bu 2 haftada Konyaspor ilk olarak Avrupa macerasından elendi. İkinci olarak ise sahası kullanılamaz hale geldi ve bakım onarım çalışmasına maruz bırakıldı. Bakım çalışmasının ne kadar süreceği bilinmezken bu süreçte Konyaspor, taraftarları karşısında sahaya çıkamayacak. Üstün Süper Lig’de de 2 haftada toplamda sadece 2 puan kazanabilen teknik adam İlhan Palut nezaketindeki Konyaspor, moralini yükseltmenin yollarını arıyor.

Süper Lig’in üçüncü haftasında ise 22 Ağustos Pazartesi günü İstanbulspor’un evine konuk olacak olan yeşil beyazlılar, en azından bu hafta galibiyeti takımına tattırmak istiyor. BATE Borisov müsabakasının ardından 4 maçta 3 beraberlik ve 1 mağlubiyet elde etmiş olan Konyaspor, galibiyete adeta hasret kaldı ve İstanbulspor maçında bu hasreti gidermek istiyor.

Stadyum En Az 2-3 Hafta Kullanılamaz Halde

Konya’da düzenlenen 5’inci İslami Dayanışma Oyunları açılış töreni sebebi ile yeşil sahasının çimleri zarar gören MEDAŞ Konya Büyükşehir Belediye Stadyumu’nda futbol müsabakalarının Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yapılması men edildi.

Bu sebep ile Konyaspor, ilk iç saha karşılaşmasını Eskişehir’de oynamak zorunda kaldı. Çimlerin bir sonraki iç saha karşılaşmasına yetişip yetişemeyeceği ise merak konusu oldu. Zemini iyileştirme çalışmaları devam ederken, uzmanların yürüttüğü bu iyileştirme çalışmalarının 2-3 hafta içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Bu iyileştirme konusunda Konyaspor Kulübü ve Konya Büyükşehir Belediyesi birlikte hareket ederek yeşil sahanın en kısa sürede iyileşmesi için çabalıyor.