Konyaspor Oyuncuları Milli Görevde

Bu sezon Süper Lig’in en başarılı takımlarından birisi olmakla birlikte Fenerbahçe karşısında aldığı mağlubiyet nedeniyle kendi başarısı altında kalma riskiyle karşı karşıya kalan Konyaspor, Milli Takım arasından sonra önemli bir sürece girecek. Yeşil Beyazlı takım iznini tamamladıktan sonra İlhan Palut yönetiminde antrenmanlara başlayacak ancak Milli Takım daveti alan 8 oyuncu bu süreçte takımla birlikte olamayacak.

Bol Davet

Bu sezon Süper Lig’in en iyi takımlarından biri olarak gösterilen Konyaspor, sezonun ikinci yarısında yaşadığı 4 maçlık kötü seri ve son oynadığı maçta aldığı Fenerbahçe mağlubiyeti nedeniyle sıkıntılı bir sürecin içerisine girmiş durumda.

Yeşil Beyazlı ekip hâlâ daha 2’inci sırada yer alıyor ve 55 puana sahip ancak Fenerbahçe karşısında alınan mağlubiyet Sarı Lacivertli takımın da puanını 53’e çıkarmasına ve 2’incilik koltuğunu sallamasına neden oldu.

Bundan sonra oynayacağı maçlarda en iyi sonucu alarak sezon başından bu yana gösterdiği performansın mükafatını almayı hedefleyen Konya temsilcisinde en büyük temennilerden birisi de Milli Takım görevine giden oyuncuların herhangi bir sakatlık ya da aksilik yaşamaması.

Konyaspor’da gösterdikleri başarılı performans sayesinde ülkelerinin hocalarından davet almayı başaran 8 Konyaspor oyuncusu Milli Takım düzeyinde maçlarda hem ülkelerini hem de Konyaspor’u temsil edecekler.

Bu oyuncuların olmadığı antrenmanlarda takım eksik de olsa çalışmaya devam edecek ve İlhan Palut yönetiminde işleri nasıl daha iyi hale getirebileceğini araştıracak.

Riskle Dolu

İlhan Palut’un kariyerinin geri kalanında da Konyaspor’un başında da oldukça başarılı işler çıkardığını ve mevcut görüntüsüyle genç teknik direktörler arasında en potansiyelli teknik adam olduğunu belirtmek yanlış olmaz.

Hatayspor, Göztepe ve şimdi de Konyaspor’un başında gösterdiği performanslar sayesinde büyük takımların da dikkatini çeken genç teknik adam adına kariyerinin geri kalanının bir kısmını şekillendirecek bir döneme girilmiş durumda.

Zira Konyaspor arkasından gelen Fenerbahçe’ye koltuğu kaptırmak istemiyorsa çok daha iyi bir şekilde oynamalı ve daha iyi sonuçlar almalı. Bu bağlamda sezon başından bu yana dar bir kadroyu idare eden İlhan Palut’un artık çok daha fazla mesai harcaması ve Konyaspor’un taktiksel sıkıntılarına çözüm bulması gerekiyor.

Ahmet Çalık’ın vefatı ve Serdar Gürler’in takımdan ayrılması sonrası hem savunmada hem de hücumda artık çok daha kolay tahmin edilebilir bir takım haline gelen Yeşil Beyazlı ekibin bu durumu ikinci yarıdaki puan kayıplarının temel gerekçelerinden birisi.

Savunmada yapılan basit hatalar nedeniyle yenen goller, birçok maçta kaçırılan fırsatlar ve daha fazlası da elbette bu sıkıntılı süreci beraberinde getiren etmenlerden. Bununla birlikte ligin boyu artık iyiden iyiye kısaldı ve bu dakikadan sonra üretilecek mazeretlerin taraftar nezdinde de camia nezdinde de pek faydası olmuyor.

Pek tabii Konyaspor sezonu hangi sıralamada bitirirse bitirsin her türlü ligin en iyi takımlarından biri olma unvanını hak ediyor.