Konyaspor Hayalleri Riske Attı

Bu sezon Süper Lig’de dikkat çeken performanslardan birini sergileyen Konyaspor, ligin son düzlüğüne girerken hiç olmadık puan kayıpları yaşamaya devam ediyor. Konya temsilcisi ligin 35’inci haftasında kendi sahasında konuk ettiği Fatih Karagümrük’e 2-1 mağlup oldu ve bu durum 2’inci sıradaki Fenerbahçe ile aradaki puan farkının 4’e çıkması anlamına geldi. Bu bağlamda Şampiyonlar Ligi hayallerini bir sonraki sezona ertelemek zorunda kalacak gibi görünen Yeşil Beyazlı ekipte bu maçtan alınan kötü sonucun hayal kırıklığı yaşanıyor.

Korunamayan Üstünlük

Bu sezon Süper Lig’in tartışmasız en başarılı takımlarından biri olan Konyaspor, ligde oynadığı son müsabakalarda gerçekten olmadık sonuçlar alıyor.

Yeşil Beyazlı ekip ligin 35’inci haftasında kendi sahasında Fatih Karagümrük’ü konuk etti. İstanbul temsilcisi karşısında oynanan müsabakada 1-0 öne geçmeyi de başaran Konyaspor, buna rağmen maçın son 10 dakikasında yediği 2 golle üstünlüğü rakibine vermekten kurtulamadı ve sahadan 2-1 mağlup ayrıldı.

Bu sonuçla birlikte bir önceki gün oynanan maçta Gaziantep FK’yı 3-2 ile deviren Fenerbahçe ve Konyaspor arasındaki puan farkı 4’e kadar çıkmış oldu. Bu durum da açık konuşmak gerekirse kulübün 2’inci sıraya dair hedeflerini bir sonraki sezona ertelemesi anlamına gelecek gibi görünüyor.

Zira Fenerbahçe ligin güncel olarak en formda takımı ve iki takımın da Beşiktaş ile maçı bulunuyor. Bu takvimler de Konyaspor’un işinin daha zor olduğunu gösteriyor. Bir sonraki hafta yine ligin en formda ekiplerinden biri olan Antalyaspor’un misafiri olacağı maçta Konyaspor’un kazanmaktan başka bir çaresi olmayacak.

Tecrübe Eksikliği

Konyaspor ile alakalı olarak sezonun ikinci yarısında ister istemez bir düşüşe geçileceği hemen hemen herkes tarafından tahmin ediliyordu.

Zira takımın kadrosunda yer alan oyuncuların hemen hemen hepsi hiç bu sıralamalarda mücadele etmediler ve buranın stresiyle mücadele etmek gerçekten pek kolay değil. Nitekim Fenerbahçe dahi üstündeki baskı kalkana kadar Süper Lig mücadelesinde ciddi bir biçimde yalpalıyordu.

Bu duruma bir de eksikler, sakatlar ve kart cezaları da eklenince Konyaspor adına ortaya çıkan tablo bir anlamda hayal kırıklığı oldu. Pek tabii bu sezon Konya temsilcisi adına uzun süre unutulmayacak bir sezon oldu ve takım Ahmet Çalık’ın vefatını dahi bir şekilde kaldırabildi.

Her anlamda bu sezonun en başarılı takımlarından biri olan İlhan Palut’un takımının işi bu noktaya kadar getirdikten sonra düşüş yaşaması taraftarlarını mutlaka üzüyordur. Ancak gerçekten bu sezon asla normal geçmedi ve bu durum Konyaspor adına çok daha fazla hissedildi.

Öte yandan takımın yine de buradan yükselebilme şansının matematiksel olarak var olduğunu da unutmamak gerek. Futbol her türlü sürprize gebe bir oyun ve Konyaspor bu sezon gerçekten olmaz denilen yapamayacağı düşünülen pek çok şeyi başaran ekiplerden biriydi.