Konyaspor Geleneği Bozmadı

Sezonun ikinci yarısında oynadığı 3 maçtan 2’sinde sahadan 1-0 galip ayrılarak artık daha kapalı bir takım haline geleceğinin sinyallerini veren Konyaspor, 24’üncü haftanın açılış maçında geleneği yine bozmadı. Ligin en iyi savunma ekiplerinden birisi olan Giresunspor’u kendi sahasında konuk eden Konyaspor, Zymer Bytyqi’nin attığı tek golle sahadan 1-0 galip ayrıldı ve üst üste 3’üncü maçından da galibiyetle ayrılarak zirve takibini sürdürdü.

Kaçan Fırsatlar

Teknik Direktör İlhan Palut yönetiminde daha çok total futbola dair emarelerle kendini futbolseverlere tanıtan Konyaspor, oyun tarzında değişikliğe gitmiş gibi görünüyor. Süper Lig’in ilk yarısını kapattığı maçta Beşiktaş karşısında sahadan 1-0 galip ayrılan Konyaspor 1-0’lık galibiyetlere iyiden iyiye alıştı.

Ligin 24’üncü haftasının açılış maçında kendi sahasında konuk ettiği Giresunspor karşısında etkin bir performans sergileyen Konyaspor, buna rağmen sahadan yine 1-0’lık galibiyetle ayrıldı. Serdar Gürler’in ayrılığı, Ahmet Çalık’ın vefatı gibi birçok olumsuz süreçten geçtikten sonra oynadığı 3’üncü maçtan da tek gollü galibiyetle ayrılan Anadolu Kartalı, zirve takibini sürdürdü.

Yeni transfer Amilton’un da forma giydiği maçta başarılı kalecisi İbrahim Sehic’ten eksik olan Konyaspor, savunmada da Adil Demirbağ ile başladı. Buna rağmen yine gol yemeden bir maçı daha tamamlayan Yeşil Beyazlı ekip, ilk yarısında birçok fırsattan yararlanamadığı maçta 65’inci dakikada gelen golle 1-0 öne geçti.

Giresunspor’un da zaman zaman fırsatlardan yararlanamadığı maçlarda Adil ile Abdülkerim arasındaki uyumun tam olarak oturmaması savunmada açıklara neden oldu. Buna rağmen kendisi de birçok fırsattan yararlanamayan ve bazı ataklarda direğe takılan Konya temsilcisinin, taraftarı önünde favori olduğu maçta hata yapmadığını belirtmek yanlış olmaz.

Zorlu Giresunspor maçında aldığı galibiyetle birlikte lige iyi bir geri dönüş yapan Konyaspor, puanını da 48’e çıkartarak lider Trabzonspor’u takip etmeyi sürdürdü. Bu maçta yaşanacak bir puan kaybı Trabzonspor ile aradaki puan farkının açılmasına neden olabilirdi.

6 Numara

Bu sezon Konyaspor adına öne çıkarılması gereken pek çok parça, pek çok olay var ancak sezonun en iyi performanslarından birisini sergileyen Amir Hadziahmetovic, bu maçta da şahane bir performans sergiledi.

2015/2016 sezonundan bu yana Konyaspor forması giymesiyle de öne çıkan Bosna Hersekli oyuncu, Giresunspor’un orta bloğa yaptığı baskıyı kırmakta ve takımını ani hücumlara çıkarabilmekte oldukça mahirdi.

Giresunspor gibi arkada çok boşluk bırakmayan ancak gol için yüklendiği zamanda da savunmasında derin açıklar verebilen bir takıma karşı Konyaspor Hadziahmetovic sayesinde birçok pozisyon buldu. Ligin 3 Büyükler dâhil birçok takımının yana yakıla 6 Numara aradığı bir ortamda, gösterdiği bu performans ve normalde 10 Numara orijinli bir oyuncu olması 24 yaşındaki oyuncuyu daha da değerli kılıyor.

Tabi bu noktada bir de Hadziahmetovic’i şahane bir 6 Numara’ya çeviren İlhan Palut’un da ayrıca tebrik edilmesi gerekir.