Konyaspor Fenerbahçe Maçındaki Tartışmalı Kırmızı Kart

Süper Lig’in 4’üncü haftasında 29 Ağustos Pazartesi günü Konyaspor, Eskişehir’de Fenerbahçe’yi ağırladı. 2 adet kırmızı kart görülen karşılaşmada iki tane yenilgisi olmayan ekipten Konyaspor bu istatistiğini korumayı başardı. Fenerbahçe ise sezonun ilk yenilgisini almış oldu. 1-0 biten karşılaşmada Konyaspor 8 puana yükseldi ve 4’üncü sıraya yerleşti.

Olaylı karşılaşmada verilen ilk kırmızı kart oldukça konuşuldu ve spor kamuoyu doğru veya yanlış olduğu ile ilgili olarak ikiye dönmüş durumda.

Yaşanan olay müsabakanın 22’nci dakikasında topsuz alanda meydana geldi. Orta sahada oyun devam ederken hakemin tam görüşü olmayan kısımda Konyaspor’dan Adil Demirbağ ile Fenerbahçe’den Enner Valencia arasında bir olay yaşandı. İki futbolcu topsuz alanda birbirleri ile itişirken, Adil Demirbağ Enner Valencia’yı ittiriyor ve dengesini kaybetmesine sebep oluyor. Geriye doğru düşeyazan Enner ayağı ile Adil Demirbağ’ın kasık bölgesine çarpıyor. Veya vuruyor…

Bu konudaki tartışma hala sürerken, maç esnasında hakem tam tekme aşamasında geri dönüyor ve Enner Valencia’ya anında kırmızı kart gösteriyor. Adil Demirbağ ise sarı kart ile sahada kalmaya devam ediyor. Pozisyon oldukça yoruma açık. Enner Valencia’nın ayağı yanlışlıkla mı o bölgeye geliyor yoksa futbolcu biraz da bunu yapmaya mı çabalıyor bilinmezken, bazı yorumcular haklı bir kırmızı kart bazıları ise haksız bir kırmızı kart yorumunda bulunuyor.

Maçın ilerleyen dakikalarında ise yine Adil Demirbağ bir pozisyonda faul yapıyor ve ikinci sarı karttan kırmızı kart görüp saha dışına ayırılıyor. Bu şekilde de iki ekipte 10’ar kişi kalmış oldu. Ancak maç genelinde Konyaspor’un kurduğu baskı takıma 3 puanı da getirdi. 66’ncı dakikada Muhammet Demir golü buldu ve Konyaspor 1-0’lık skor ile sahadan ayrıldı.

Enner Valencia’nın Açıklamaları 

Sonrasında ise futbolculardan ayrı ayrı açıklamalar geldi ve maç hakkında konuştular. İlk kırmızı kartı gören Enner Valencia sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile tüm takım arkadaşlarından, hocalarından ve Fenerbahçe taraftarlarının tamamından özür dilediğini ancak hakemin verdiği kırmızı kart kararını kesinlikle kabul etmediğini dile getirdi. Sonrasında da maça yapılan tüm hazırlıkları bozduğu için yenilginin sorumluluğunu üzerime alıyorum diyen Enner Valencia, ilerleyen haftalarda tüm takım olarak bunu telafi edeceklerinin mesajlarını verdi.

Adil Demirbağ’ın Açıklamaları

Bu pozisyonda sarı kart gören ve dakika 54’te ikinci sarı karttan kırmızı kartı gören Adil Demirbağ ise yaptığı paylaşımda ilk olarak ikinci sarı kartı gördüğü ve takımını 10 kişi bıraktığı için tüm Konyaspor ailesinden özür dilediğini dile getirmiş. Ardından futbolcu, kendisinin hassas bölgesine atılan tekme ve yüzüne aldığı darbeler ile yere düştüğünü belirtti. Profesyonellikten asla ödün vermeyeceğini söyleyen Demirbağ, kendisine küfür eden tüm kişiler için suç duyurusunda bulunacağını da dile getirdi. Son olarak futbolcu tüm Konyaspor ailesine yanında oldukları için teşekkürlerini sundu.