Konyaspor Eskişehir’de Bir Başarı Daha İstiyor

Konyaspor, Süper Lig’in dördüncü haftasında kendi sahasında bakım onarım çalışmaları sürdürüldüğü için Fenerbahçe’yi evinde ağırlayamayacak. Eskişehir’de düzenlenecek olan karşılaşma 29 Ağustos Pazartesi günü 19.15’te gerçekleştirilecek.

Öte yandan Eskişehir’in Konyaspor için büyük önemi bulunuyor. Örneğin yeşil beyazlı ekip tarihindeki ilk Türkiye Kupası’nı Eskişehir’de kazandı ve ek olarak 2013/2014 sezonunda yine Eskişehir’de Süper Lig’e yükselme başarısı elde etti. Öte yandan Konyaspor ile Eskişehirspor’un taraftarları arasında uzun senelere dayanan bir kardeşlik ilişkisi bulunuyor.

Konyaspor’un stadyumunun 5’inci İslami Dayanışma Oyunları’nın 9 Ağustos’ta düzenlenen açılış töreninde kullanılması ve ardından kullanılamaz hale gelmesi sonrasında bakım onarım çalışmaları başlatıldı. Bu çalışmalar sürerken Süper Lig’in ikinci haftasında 15 Ağustos Pazartesi günü düzenlenen Konyaspor Başakşehir karşılaşması Eskişehir’de düzenlendi. Konyaspor’un sahasında oynanması gereken karşılaşma bakım onarım sebebi ile Eskişehir’e alındı. Bu haftaya kadar yani dördüncü haftaya kadar bakım onarım çalışmalarının bitmesi öngörülüyordu ancak beklenen olmadı ve Fenerbahçe’nin misafir edileceği karşılaşma yine Eskişehir’de ayarlandı.

Konyaspor’un Kazandığı İlk ve Tek Türkiye Kupası Eskişehir’de

Konyaspor’un Eskişehir ile bağları incelenirse örnek olarak 31 Mayıs 2017’de Konyaspor tarihinin ilk Türkiye Kupası finalini incelememiz gerekir. Eskişehir’de düzenlenen Türkiye Kupası finalinde Konyaspor, Başakşehir ile karşıya gelmişti. Konyaspor penaltılara giden müsabakada 4-1 galip geldi ve Türkiye Kupası sevinci yaşadı. Bu şekilde de Konyaspor Türkiye’nin 55’inci Türkiye Kupası karşılaşmasını Eskişehir’de kazanmış oldu.

Öte yandan bu karşılaşma öncesinde Konyaspor taraftarları müsabakanın Eskişehir’de oynanacağını duymuş ve bunun sevincini yaşamıştı. Çünkü yeşil beyazlılar için Eskişehir o zamanlarda da büyük anlam ifade ediyordu. Bunun sebebi ise Konyaspor en son 2012/2013 sezonunda yine Eskişehir’de oynadığı müsabaka sonrasında Süper Lig’e çıkma garantisi elde etmişti.

Buna ek olarak Konyaspor ise Eskişehirspor’un taraftarları uzun yıllardır barış ve kardeşlik içerisinde bulunuyordu. Süper Lig’e çıkılan o tarihi gün geldiği zaman tüm Konyaspor taraftarları, Eskişehir’e taşınmış ve takımını desteklemişti. On binlerce taraftar yüksek hızlı tren ile, yüzlerce özel araç ve yüzlerce otobüs ile takımlarını desteklemek adına Eskişehir’e seyahat etmişti. Nitekim başarıya da ulaşmıştı.

Süper Lig’e Son Yükseliş Yine Eskişehir’de

2012/2013 sezonunda TFF 1’inci Lig’de Play-Off’lara kalan Konyaspor, Manisaspor ile karşı karşıya gelecek final oynamıştı. Eskişehir Atatürk Stadı’nda gerçekleştirilen karşılaşmada yeşil beyazlı ekip 2-0 galip gelmiş ve Süper Lig’e hala daha düşmemek üzere yükselme hakkı elde etmişti. Bu galibiyet sonrasında Konyaspor taraftarları Eskişehir sokaklarında gönlünce gezmiş ve mutluluğunu şehir ile paylaşmıştı.

Bu yükselme öncesinde Konyaspor 2 sezondur TFF 1’inci Lig’de bulunuyordu ve ondan öncesinde de yine hali hazırda Süper Lig ekiplerinden birisiydi. Konyaspor Süper Lig’de geçirdiği 16 sezonun 11 tanesini 2000’li yıllar sonrasında yaşadı. 2021/2022 sezonundaki performansı ile birlikte de ligin en güçlüler arasında ismi geçiyor.