Konyaspor Başakşehir’e Karşı Evinde Oynayamayacak

2021/2022 sezonunda Süper Lig’in 3’üncüsü olup büyük bir takım olduğunu herkese gösteren Konyaspor, 2022/2023 sezonu için de aynı parolayı hedef koydu. Bu parola ile sezona giriş yapan yeşil beyazlılar Süper Lig’in ilk haftasında 8 Ağustos Pazartesi günü Ankaragücü deplasmanına çıkmıştı. Oldukça dengeli geçen karşılaşmada Ankaragücü de Konyaspor da rakibine diş geçirememişti ve 1’er puan ile yeşil sahadan ayrılmışlardı.

11 Ağustos’ta ise Avrupa Konferans Ligi mücadelesine çıkış olan yeşil beyazlılar, Vaduz karşısında sahadan 4-2 mağlup olarak ayrıldı ve Avrupa’ya veda etti. Ayrıca bu yoğun tempoda Konyaspor ekibi bir miktar yorgun düşmüş durumda. Süper Lig’deki ikinci karşılaşmasına evinde çıkacak olan yeşil beyazlılar, İstanbul temsilcisi Başakşehir ile 3 puan için mücadele gösterecek.

Konyaspor evinde oynama avantajını ise 5’inci İslami Dayanışma Oyunları yüzünden kaybetti. Bunun sebebi ise 9 Ağustos’ta Konya Stadyumu’nda gerçekleştirilen 5’inci İslami Dayanışma Oyunları’nın açılış töreninin sahaya tarumar etmiş olması. Sahada meydana gelen elverişsizlikler Türkiye Futbol Federasyonu tarafından tespit edildi ve Başakşehir maçının bu sahada oynanmasının futbolculara zarar verebileceği rapor edildi.

Bu sebep ile Türkiye Futbol Federasyonu’nun kararı neticesinde karşılaşma Konyaspor’un sahasında değil Eskişehir Yeni Atatürk Stadı’nda 15 Ağustos Pazartesi günü 19.15’te gerçekleştirilecek.

İki Takımın 23’üncü Karşılaşması 15 Ağustos’ta

2022/2023 Süper Lig sezonunun ikinci haftasında Konyaspor, Başakşehir ile tarihlerindeki 23’üncü karşılaşmayı yaşayacaklar. Önceden yaptıkları 22 müsabakada Başakşehir 11 tanesini kazanmış durumda bulunuyor. Konyaspor ise yalnızca 3 müsabakadan galip ayrılmış ve haliyle de beraberlik sayıları 8 olmuş. Konyaspor’un toplamda Başakşehir’in kalesine gönderdiği gol sayısı 18 iken Başakşehir Konyaspor’a 37 adet gol atma başarısı elde etmiş. Son olarak 2021/2022 sezonunda karşılaşan Süper Lig ekipleri, Konya’da yapılan karşılaşma da Konyaspor’un 2-1’lik galibiyeti ve İstanbul’da yapılan karşılaşmada Başakşehir’in 2-1’ lik galibiyeti sonuçlarını elde etmişler.

15 Ağustos Pazartesi 19.15’te gerçekleşecek olan Süper Lig’in ikinci haftasındaki müsabaka Konyaspor’un stadyumunun maça elverişsiz olması sebebi ile Eskişehir Yeni Atatürk Stadı’nda gerçekleştirilecek.

Başakşehir Maç Erteleme Talebini Kabul Etmedi

Süper Lig’in 2’nci haftasında Konyaspor ile Başakşehir’in karşı karşıya geleceği maç, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından mevcut sahanın zemininin koşullarının futbol oynamaya müsait olmadığı raporlandı ve karşılaşmanın Eskişehir Yeni Atatürk Stadı’nda oynanmasına karar verildi.

Türkiye Futbol Federasyonu Maç Planlama Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Stadyumu’nda zemin ve saha incelemesi yaptıktan sonra Konyaspor Büyükşehir Belediye Stadyumu’nun tüm futbolcuların sağlığını tehdit ettiğine karar verdi. Bu durum sonrasında maçı kendi stadyumunda oynamak isteyen Konyaspor, Başakşehir’e müsabakayı stadyum tamir edilene ve belli standartların üzerine getirilene kadar maçı erteleme talebini iletti. Ancak Başakşehir tahmin edileceği üzere bu teklifi reddetti ve Eskişehir Yeni Atatürk Stadı’nın yolunu tuttu.