Konya Türkiye Tekvando Şampiyonası’na Ev Sahipliği Yapacak

Türkiye; bilhassa son yıllarda birbirinden değerli spor organizasyonlarına ev sahipliği yapmaya başladı. Son olarak, 2021 yılının Ekim ayında Formula1 İstanbul Grand Prix’si düzenlenmişti. Bu organizasyonu başarılı bir şekilde tamamlayan Türkiye; 2021 yılının son günlerinde Ankara’da düzenlenen Dünya Kulüpler Voleybol Şampiyonası’na da ev sahipliği yaptı.

Konya; özellikle son yıllarda daha çok spor organizasyonunun düzenlendiği şehir olarak dikkat çekiyor. 2019 yılında Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın son Dünya Kupası şampiyonu Fransa’yı 2-0 yendiği mücadele de Konya’da oynanmıştı. Konya halkının spora olan sevdasının farkında olan yetkililer; yeni bir organizasyonu da bu şehirde düzenlemeye karar verdiler. Sonuç olarak, Türkiye Tekvando Şampiyonası’nın Konya’da düzenleneceğini söyleyebiliriz.

Türkiye Tekvando Şampiyonası Ne Zaman Başlıyor?

Türkiye’nin birçok şehrinden çok sayıda sporcunun katılacağı Türkiye Tekvando Şampiyonası; 18 ila 22 Ocak 2022 tarihleri arasında düzenlenecek. Kalitesiyle dikkat çeken Selçuklu Belediyesi Uluslararası Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek olan bu organizasyon daha şimdiden birçok tekvando severi heyecanlandırıyor.

Takdir edersiniz ki, tüm dünya 2020 yılının başından bu yana Covid-19 ile mücadele ediyor. Bu noktada, Türkiye Tekvando Şampiyonası’nın da Covid-19 önlemleri kapsamında düzenlenecek bir organizasyon olduğunu vurgulamalıyız. Biraz da turnuva hakkında bilgi verelim! Her şeyden önce, erkeklerde ve kadınlarda sekizer sıklette gerçekleştirileceğini söylemeliyiz. Buna ek olarak, Türkiye’nin en iyileri bu organizasyonda mücadele etme şansına erişecekler.

Konya; geçmiş yıllarda da birçok tekvando şampiyonasına ev sahipliği yapmıştı. Bu noktada, Türkiye Tekvando Federasyonu’nun Konyalı başkanı Prof. Dr. Metin Şahin’in bu organizasyonun Konya’ya verilmesinde önemli bir rol oynadığını ifade etmeliyiz.

Tekvando Nasıl Bir Dövüş Sporudur?

Dövüş sporları denildiği zaman birçok kişinin aklına doğal olarak tekvando geliyor. Ancak, tekvando; tam olarak dövüş sporu değildir. Daha çok bir savunma sanatıdır. Buna ek olarak, birçok kişi; tekvandoyu bir savunma sporu olarak tanımlar. Türkiye; tekvando kategorisinde oldukça başarılı bir ülkedir. Bu kategoride yarışan sporcularımız neredeyse her olimpiyatta ülkemize en az bir madalya getirmeyi başarırlar.

Tekvando; 1400 yıllık geçmişe sahiptir. Tahmin edebileceğiniz gibi Kore kökenli bir Uzak Doğu savunma sanatıdır. Ayak sistemi ve yumruk metodunun birleştirilmesinden ibarettir. Takdir edersiniz ki, insanlar; dövüş sporlarını kendilerini korumak adına öğrenirler. Tekvando; zannedildiği gibi şiddet içermez. Hatta, insanlara özgüven aşılar. Bu sayede, insanların olaylar karşısında daha sakin kalmayı öğrendiği söylenebilir. Herhangi birine saldırmak veya ukalalık yapmak için öğrenilebilecek bir spor değildir.

Tekvando bilen kişiler; hem aileleri hem de yakın çevreleri tarafından takdir görürler. Bunun yanı sıra, insanın hayatına disiplin katan bir spordur. Tekvandoda başarılı olmak isteyenlerin her şeyden önce disiplinli olması gerekir. Son olarak, ayakların ellere kıyasla daha çok kullanıldığı bir spor olduğunu söylemeliyiz.