Konya İlayda Merve Koçyiğit’in Başarısıyla Gururlandı

Konya denildiği zaman akla yalnızca Konyaspor gelmemeli! Yeşil beyazlı takımın başarıları ile Konya şehrini gururlandırdığını biliyoruz. Ancak, Konya’da farklı spor dalları da bir hayli popüler! Bilhassa şehirdeki çocukların ve gençlerin yetenekli olduğu sporlar var. Onlardan birisi de judo! Konya’da yaşayan İlayda Merve Koçyiğit; geçtiğimiz günlerde judoda elde ettiği başarı ile Konya’yı sevince boğdu. Gelin, Konyalı genç kızın başarısına yakından bakalım!

Koçyiğit’ten Avrupa İkinciliği Başarısı!

İlayda Merve Koçyiğit; çocukluğundan bu yana judo ile ilgileniyor. Bu spor için ciddi bir çaba sarf eden ve emeklerinin karşılığını bir gün almayı uman başarılı genç; geçtiğimiz günlerde Gençler Avrupa Judo Kupası’na katıldı. Avusturya’nın Graz kentinde düzenlenen bu organizasyona dünyanın farklı ülkelerinden farklı sporcular katıldı. Çekişmenin ve heyecanın son ana kadar yaşandığı birbirinden heyecanlı müsabakalara yer verildi.

İlayda Merve Koçyiğit; Genç Kadınlar kategorisine katıldı. Bu kategoride 52 kiloda mücadele etti. Birbirinden zorlu rakipler ile karşılaştı. Sonuç olarak, Genç Kadınlar kategorisini ikinci sırada tamamlayarak ülkemize bir madalya kazandırdı. Bunun yanı sıra, başarısında büyük pay sahibi olan antrenörlerini ve ailesini gururlandırdı.

İlayda Merve Koçyiğit; final maçında İtalyan Giulia Varna ile karşı karşıya geldi. Rakibine karşı son derece dirençli bir mücadele ortaya koydu. Fakat, final müsabakasını son dakikalarda kaybetti. Bu yüzden, bu önemli organizasyonu Avrupa ikincisi olarak tamamladı. Gümüş madalya kazanan sporcumuz; gelecekte çok başarılı olacağının sinyallerini verdi. Günün birinde Koçyiğit’i ülkemizi olimpiyatlarda temsil ederken de görebiliriz.

Genç Kızın Başarısı Çok Konuşuldu

Yıllardan bu yana judo ile ilgilenen ve bu spor için ciddi fedakarlıklarda bulunan İlayda Merve Koçyiğit; azmini gümüş madalya kazanarak daha da anlamlı hale getirdi. Genç kız; bir yandan gümüş madalyaya sevinirken bir yandan da final maçını son dakikalarda kaybetmiş olmasının verdiği hüznü yaşıyordu. Bir başka deyişle, buruk bir sevinç içerisindeydi.

İlayda Merve Koçyiğit’in başarısı yerel medyada sıklıkla yer buldu. Koçyiğit’in bünyesinde yer aldığı Taşkentspor Kulübü’nün başkanı Ahmet Şanlı; bu başarının Konya için önemli bir gurur olduğunu belirtti. 52 kiloda Avrupa ikincisi olan Koçyiğit’i tebrik eden Şanlı; genç kızın başarılarının artarak devam edeceğine canı gönülden inandığını ifade ederek sözlerine son noktayı koydu.

Judo Nasıl Bir Spordur?

İlayda Merve Koçyiğit’in başarısı ile bir kez daha gündeme gelen judo; Türkiye’nin en başarılı olduğu sporlardan birisidir. Olimpiyatlarda Türkiye’ye madalya kazandıran çok sayıda judocumuz vardır.

Judo; tıpkı diğer sporlar gibi ciddi bir emek gerektirir. Bu sporda rakibin sırt üstü yatırılması şarttır. Üç ila yirmi dakika arasında değişen süreler ile gerçekleştirilen müsabakalara ev sahipliği yapar. Yere yatırılan rakibin ayağa kalkması için en çok otuz saniyelik süresi vardır.