İsmet Karababa Dürüstlüğe Dikkat Çekti

Konyada ikâmet eden ve kariyerinde bir çok sporcunun biyerlere gelmesinde etkin rol oynayan eski antrenör İsmet Karababa 1983 senesinde Dünya Fair Play Baron Coubertin Büyük ödülünü kazanmış tek Türk olmanın haklı sevincini hissediyor.

Karababa, bundan 38 sene önce kendisinin bu anlamlı ödüle layın görülmesine sebep olan Derbentspor-Çumraspor karşılaşmasında yaşananları şöyle aktardı:

“1982 yılında kader maçı niteliğindeki maçın 45. dakikasında yaşanan karambolde topu kale içerisinden çıkarmıştım ve saha bir anda karışmıştı. Hakem golü veremedi. Daha sonra hakem Sabri Demir bana dönerek ‘İsmet en doğrusunu sen gördün, pozisyonun içerisinde sen vardın, iki takımın kaderi senin elinde, doğru olanı sen bize söyleyeceksin’ dedi.

Bunun üzerine, kalemtıraş hikayesinde yaşadığım, annemin ve öğretmenimin anlattıkları aklıma geldi. Doğru olanı, hakikati yani pozisyonun gol olduğunu söyledim ve maç o golle 1-0 bitti. Küme düştük ama dürüstlük kazanmıştı.”

Antrenör olma kararı

Bu ödülü alan ilk Türk olduğunu dile getiren Karababa, “Törene gittiğimizde oradaki ilgi hala gözümün önünde. O gün konuşmayı yaptıktan sonra antrenör olarak spora katkı sunmaya karar verdim.

Şükürler olsun o konuda da başarılı oldum ve başında olduğum Konyaspor‘un genç takımı, örnek takım olarak seçildi ve o gün beni kürsüye; ‘dünyanın örnek sporcusu, dünyanın örnek takımını yarattı’ anonsuyla takdim ettiler. Bu müthiş bir duyguydu.” şeklinde ifadeler kullandı.

“Fair play, aslında bizim kültürümüzün ve inancımızın bir parçası. Bu topraklarda o ödülü almak bana nasip oldu. Onun gururunu hala yaşıyorum.

Kalemtıraş hikayesinde olduğu gibi niyet halis olunca akıbeti de hayır oldu. Bu topraklarda bu tür örnekler her zaman yaşanmıştır ve yaşanıyordur da. İnşallah bundan sonra da yaşanmaya devam edecektir.

Çünkü dinimiz İslamiyet’in de kültürümüzün de özü dürüstlüktür.” söyleriyle açıklamalarına devam eden Dünya Fair Play Baron Coubertin Büyük ödülünü kazanan Karababa yaşadıklarını “Bay Fair Play” adlı kitapta topladığını aktardı.

Dürüstlüğün insan hayatında ve toplumda çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Karababa, hep örnek ve centilmen bir vatandaş olarak hayatını sürdürmeye ve sürdürmek için çalıştığını söyledi.