İslami Dayanışma Oyunları ’nın Skandalları

9 Ağustos 2022’de Konya’da düzenlenmeye başlayan 5’inci İslami Dayanışma Oyunları ’nda skandallar yaşandı. Bu skandallardan bir tanesi Konyaspor’u yakından ilgilendirirken bazıları da tüm dünyanın dikkatini çekecek büyüklükte. Bir diğer skandal ise birisi de ilk üç günde oynanan atletizm yarışlarının hepsinin iptal edilmesi oldu.

Konya’yı yakından ilgilendiren durum, Konyaspor ile Başakşehir karşılaşmasının Eskişehir Yeni Atatürk Stadyumu’nda gerçekleştirilmek zorunda kalınması oldu.

İslami Dayanışma Oyunları

5’inci İslami Dayanışma Oyunları ’ndaki Skandallar

Organizasyonda bakımından eksikliklerin olduğu 5’inci İslami Dayanışma Oyunları turnuvasında yaşanan fiyasko tüm dünyada yankı uyandırdı ve infial yarattı. Skandalların başlangıcına örnek olarak Mevlana Müzesi’ni gezmeye giden hakemlerin kendilerini çok kaptırıp maç saatini kaçırması verilebilir.

Daha sonra Türkiye ile Katar arasında oynanan voleybol karşılaşmasının 3’üncü setinin sonunda da Katar’ın liberosu olan Saad Sulaman, tartışma esnasında Milli voleybol oyuncularımızın olduğu yöne doğru dönmüş ve kafa kesme hareketi yapmıştı. Tabii bu hareketi büyük tepki çekmişti.

Öte yandan bir karşılaşma esnasında kırılan podyum da oyunların gidişatını bozmuştu.

Son olarak ise skandal atletizmde yaşandı. Atletizm yarışlarının yapıldığı Konya Atletizm Stadı’ndaki kablo bağlantısında yaşanmış olan sorunlar sebebi ile rekor derecelerin elde edildiği yarışlar ve ilk üç gündeki yarışların tamamı iptal edildi.

Turnuvanın bir diğer büyük problemi ise Süper Lig ekiplerden Konyaspor’un stadyumunda düzenlenen turnuvanın, takımın stadyumunu ilk günden itibaren kullanılamaz hale gelmiş olması oldu. Turnuva düzenlendikten sonra haftalarca Konyaspor’un stadyumunu kullanamaması bekleniyor. Turnuvanın açılış töreni Konyaspor’un stadyumunda gerçekleştirilmişti ve törenin sonrasında Konyaspor stadının çim zemini kullanılamaz hale gelmişti. Yeşil beyazlı ekip çimleri deforme olan sahada Avrupa ekibi Vaduz’u misafir etmişti.

Konyaspor-Başakşehir Maçının Stadyumu Değişmek Zorunda Kaldı

Türkiye Futbol Federasyonu, 15 Ağustos Pazartesi günü gerçekleştirilecek olan Süper Lig’in ikinci haftası bünyesindeki Konyaspor ile Başakşehir karşılaşmasının stadyumunun değişmesine karar verdi. Sebep olarak tahmin edileceği gibi Konyaspor stadyumunun zemininin maç taşımak için elverişsiz hale gelmesi oldu.

Türkiye Futbol Federasyonu Maç Planlama Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Stadyumu’nda zemin ve saha incelemesi yaptı ve futbolcuların sağlığını tehdit ettiğine karar verildi. Bu sebeple de futbol oynamaya müsait değil raporu hazırlandı.

Raporun ardından Konyaspor-Medipol Başakşehir müsabakasının yerini değiştiren TFF, mücadelenin 15 Ağustos Pazartesi günü saat 19:15’de Eskişehir Yeni Atatürk Stadyumu’nda oynanması yönünde kararını açıkladı.

Konu hakkında Konyaspor resmi internet sitesinden açıklamalarda bulundu. Türkiye Futbol Federasyonu Maç Planlama Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Stadyumu’nda zemin ve saha incelemesi yaptı ve tüm futbolcuların sağlığını tehdit ettiğine karar verdi. Müsabakayı ertelemek istediklerini belirten Konyaspor, Başakşehir’in bu talebi reddettiğini kaydetmiş.

Bu doğrultuda karşılaşmanın yeni adresi belirlendi ve Eskişehir Yeni Atatürk Stadyumu oldu. Bileti almış olan taraftarların parasını geri alabileceğini kaydeden Konyaspor, Eskişehir’de oynanacak müsabakanın biletlerini 1 TL olarak belirlendiğini yazdı.