İngiliz Premier Lig’inden Afetzedelere Yardım

Kahramanmaraş merkezli deprem 10 ilimizi etkilemişti. 10 ilimizle birlikte sınır komşumuz Suriye’yi de etkileyen deprem birçok hasara yol açtı. Deprem bölgedeki neredeyse tüm binaların yıkılmasına ve depremden kurtulan/ kurtarılan tüm depremzedelerin evsiz kalmasına sebep olmuştu. Birçok ülkeden ve kuruluştan destek gelirken destek veren kuruluşlardan biri de İngiliz futbolundaki en üst seviye olan Premier Lig oldu.

1 Milyon Sterlin

Birçok kişinin kaybıyla sarsılan Türkiye, birçok ülkeden deprem sonrası arama- kurtarma çalışmalarında, ayni yardımlarda destek aldı. Bunların yanı sıra maddi destekte bulunacağını açıklayan bazı ülkelerde var. Dünya Sağlık Örgütü’nün maddi destek vereceğini açıklamasından sonra İngiliz futbol liginden olan Premier Lig’de bu kervana katıldı.

Türkiye ile Suriye’nin de etkilendiği bu depremde iki ülke için Birleşik Krallık’taki Afet Acil Durum Komitesi aracılığıyla 1 milyon Sterlin bağışta bulunacağını söyleyen Premier Lig sözcüsü ayrıca her bir vefat eden vatandaşımız için de üzüntü içinde olduklarını bildirdi. Bunun yanı sıra liglerinde devam eden maçlar için bu haftaki oynanacak maçlara yas için futbolcular siyah kol bandı ile çıkacağını belirtti.

Acımıza ortak olmaya çalışan ve yüreklerinin bizimle olduğunu hissettiren Premier Lig ve takımlarına teşekkür ederiz.

Premier Lig’den Çağrı

Premier Lig, Birleşik Krallık’taki Afet Acil Durum Komitesi aracılığıyla futbol taraftarlarının da Türkiye’deki depremzedeler için yardımda bulunabileceği çağrısını yineledi. Bu büyük felaketin herkesin başına gelebileceği bir durum olduğu ortada, gün birlik ve beraberlik günüdür.

Bugün ülkemizin başına gelen bu doğal afetin ve peşinden gelen ölümlerin bir başka zamanda bir başka ülke tarafından yaşanmayacağının hiçbir garantisi bulunmamaktadır. 6 Şubat sabah 04.17’de meydana gelen depremin yankısı tüm dünyada duyulduktan sonra yardım çağrısı yapmadan yardım etme isteğinde bulunan tüm ülkeler için teşekkür ederiz.

Türk futbol takımlarımızın, yurt içi ve yurt dışındaki Türk futbolcularımızın da yardımı göz önünde. Milli futbolcularımızdan Paris Saint- Germain’de oynayan Merih Demiral, imzalı efsane oyuncu Lionel Messi’nin formasını açık arttırmaya çıkaracağını ve oradan elde edeceği geliri depremzedelere bağışladığını duyurarak ses getirmişti.

Tüm yurt içi ve yurt dışı spor camiasının gözü ve kulağı ülkemizde. Yakın takipte olduğumuz şu günlerde her şeyi bir kenara bırakarak birlik ve beraberlik içinde birer dünya vatandaşı olmamız tüm dünya için umut verici.