İlhan Palut’tan Açıklamalar

Arabam.com Konyaspor’un başarılı genç Teknik Direktörü İlhan Palut, Türk futbolundaki temel sıkıntının çift yönlü yerli orta saha bulma zorluğu olduğunu ifade ederek, yeni  ‘Emre Belözoğlu’l modelinin arandığını belirtti. Türkiye’de yerli orta saha oyuncularının ya defansif ya da ofansif yönlerinin güçlü olduğunu, teknik direktörlerin tıpkı Emre Belözoğlu tarzında oyunun her iki yönünü de güçlü oynayabilecek stilde oyuncu bulma problemi çektiklerini dile getirerek, Türk futbolunun çalışmayla ve karşılıklı güvenle iki yönlü yerli orta saha oyuncuları çıkaracağına inandığını vurguladı.

Yayıncı kuruluş Beinsports kanalına bir takım açıklamalar yapan genç teknik adam, kendisine yönelik Amir Hadziahmetovic’in orta sahadan hücuma verdiği faydalı etki ile ilgili gelen soruya, Oğulcan Ülgün ve Soner Dikmen’in bu özelliklere sahip olmadığını ancak her iki oyuncunun gelişiminden de umutlu olduğunu ve bu oyuncuların oyunun her iki yönünü geliştirme konusunda olgunlaşmaları gerektiğini dile getirdi.

“Yeni Bir Emre Belözoğlu Arıyoruz”

Başarılı teknik adam, yeni bir Emre Belözoğlu aradıklarını, hem oyunu kurabilecek, hem gidip rakip ceza yayı üzerinde gol pozisyonları ve şutlar yakalayabilecek bir tarzda yerli oyuncu bulmak istediklerini ifade etti. Bu iki özelliği bir arada, tıpkı Amir Hadziahmetovic’te olduğu gibi, Türk oyuncularda maalesef kullanamadıklarını dile getiren İlhan Palut, yeni nesil oyuncuların ya ofansif yönünün güçlü olduğunu, Hakan Çalhanoğlu tarzında olduğu gibi orta sahada savunma görevlerinde çok da tercih edilmeyen bir oyuncu tipi olduğunu; ya da 6 numara pozisyonunda bölge oyuncuları olduğunu ve bu oyuncuları rakip ceza sahasına göndermekte zorluk çektiklerinden yakındı.

Amir Hadziahmetovic’in ise bu tarz oyuncuların tam bir karışımı olduğunu dile getiren İlhan Palut, rakip kanat oyuncularına ve forvet oyuncularına önlem alınabileceği, ancak orta sahadan koşan oyuncuların takipsiz kaldığını ifade etti. Soner Dikmen ve Oğulcan Ülgün ile de tam olarak bunu gerçekleştirmeye çalıştıklarını ifade eden teknik patron, bu konuda çok umutlu olduğunu, her iki oyuncunun da birinci bölgede oyun kurup topu ikinciyi bölgeye taşıması noktasında olgunlaşması gerektiğini dile getirdi. Berkay örneğinde de savunma noktasında Berkay’da eksikler gördüğünü belirten İlhan Palut, oyunu kurma özelliğinin iyi olduğunu ancak savunma agresifliğinin yeteri kadar bulunmadığı, bu özelliğin de ancak çalışmakla ve  güvenmekle ortaya çıkabileceğini, Türk futbolunun ancak bu şekilde iki yönlü orta saha oyuncularına sahip olacağını dile getirdi.

5 Yıl Sonra Kendinizi Nerede Görüyorsunuz’

Konyaspor’un başarılı teknik adamı İlhan Palut, kariyer ile ilgili kendisine “5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?” sorusuna da cevap verdi. Genç çalıştırıcı, kendisinin hiçbir göreve talip olmadığını, sürekli çalışıp kendimi geliştirmeye çalıştığını ve kendisi ile birlikte oyuncularını da geliştirmeye çalıştığını ifade etti. Oyuncunun gelişmesinin aynı zamanda takımın da gelişmesi anlamına geldiğini söyleyen Palut, en zor görülen yer neresi ise, orada bile görev  yapmaya hazır olduğunu, sağlıklı olursa yolun nereye gittiğini göreceğini dile getirdi.