Gelecek Sezonun En Merak Edilen Karşılaşmaları

Türkiye Futbol Federasyonu’nun Süper Lig’in fikstürünü ilan etmesinin ardından futbolseverler başta kendi takımları olmak üzere heyecan ile maçların tarihlerini gözden geçirdiler.

Tabii ki Süper Lig’in en merak edilen karşılaşmaları son Süper Lig şampiyonu ve Süper Kupa’nın son sahibi Trabzonspor ile Fenerbahçe’nin maçları oldu. Başarılı teknik direktör Abdullah Avcı’nın yönetimi altındaki Trabzonspor şampiyonluk serisi elde etmek için tüm gücüyle mücadele ederken, Fenerbahçe de hem Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılında şampiyon olmak istiyor hem de ezeli düşmanlarından Trabzonspor’un yoluna taş koymak istiyor. İkilinin ilk müsabakası sezonun 15’inci haftasında 25 Aralık günü Trabzonspor’un evinde, ikinci müsabakası ise sezonun 34’üncü haftasında 30 Nisan günü Fenerbahçe’nin evinde gerçekleşecek.

2022/2023 sezonunun bir diğer merak edilen karşılaşması aslında onlarca yıldır hiç değişmeyen şekilde, Fenerbahçe- Galatasaray derbisi oldu. Uzun yıllardır devam eden rekabetin bu sezonki karşılaşması sezonun 18’inci haftasında 8 Ocak günü Fenerbahçe’nin evinde gerçekleştirilecek. Galatasaray ise Fenerbahçe’yi sezonun 37’nci haftasında 21 Mayıs günü ağırlayacak.

Şampiyonluğun İki Önemli Adayı

2022/2023 sezonunun en iddialı 2 takımı olan Trabzonspor ile Fenerbahçe’nin karşılaşacakları haftalar belki de şampiyonun belli olacağı haftalar olacak. Geçen sezonda da çok başarılı olan bu iki takımın, futbolcu ekipleri artık daha da güçlü ve bu sezon için ikisi de daha iddialı.

Son Süper Lig şampiyonu ve Süper Kupa’nın son sahibi Trabzonspor ile Fenerbahçe’nin maçları en merak uyandıran müsabakalar olacak. Trabzonspor şampiyonluk serisi elde etmek için tüm gücüyle mücadele ederken, Fenerbahçe de hem Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılında şampiyon olmak istiyor hem de ezeli düşmanlarından Trabzonspor’un yoluna taş koymak istiyor. İkilinin ilk müsabakası sezonun 15’inci haftasında 25 Aralık günü Trabzonspor’un evinde, ikinci müsabakası ise sezonun 34’üncü haftasında 30 Nisan günü Fenerbahçe’nin evinde gerçekleşecek.

Trabzonspor ile Fenerbahçe’nin Rekabeti

İkili arasında bu vakte kadar toplamda 133 adet maç oynanmış. Bu karşılaşmaları ilki 13 Şubat 1974’te oynanmış. İkili arasındaki 47 yıllık rekabet boyunca en fazla galibiyet elde eden takım Fenerbahçe olmuş. 133 maçında 51 tanesini Fenerbahçe kazanırken, 38 müsabaka beraberlik ile sonuçlanmış. Bu şekilde de Trabzonspor’un galibiyet sayısı 44 olmuş oluyor. İkili arasındaki en farklı galibiyet ise 5-1’lik Fenerbahçe galibiyeti olmuş.

2021/2022 sezonunda ise Süper Lig bünyesinde 2 defa karşı karşıya gelen tarafların kazananı bordo mavililer oldu. Sezonun ilk devresinde 17 Ekim’deki karşılaşmada Trabzonspor 3-1 Fenerbahçe’yi mağlup etti. İkinci devrede ise 6 Mart’ta karşı karşıya gelen takımların karşılaşması 1-1’lik eşitlik ile sonuçlanmıştı. Bu maçı teknik direktör Abdullah Avcı nezaketindeki Trabzonspor kazanabilseydi, Fenerbahçe’nin yenilmezlik serisini bozmuş olacaktı. Ancak sarı lacivertlilerin yenilmezlik serisi hala devam ediyor. Ayrıca Trabzonspor, Fenerbahçe’yi Süper Lig bünyesinde yapılan müsabakalarda 1997’den itibaren Şükrü Saraçoğlu’nda yenemiyor. Eğer kazanmış olsaydı bu büyü de bozulacaktı.