Galatasaray Kadın Voleybol Takımı Yeni Sezonda Daha İyisini Yapmak İstiyor

Voleybol severler, 2023 yazında voleybola doydular. Bu yazın yıldızı tahmin edebileceğiniz üzere Filenin Sultanları oldu. Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, ilk olarak Milletler Ligi’nde mücadele etti. Mayıs ayının sonunda başlayan bu organizasyonda baştan sona kadar harika bir performans ortaya koydu. Final maçında Çin’i mağlup ederek şampiyon oldu. Türkiye’ye önemli bir gurur yaşattı.

Filenin Sultanları, Milletler Ligi’nin ardından Avrupa Şampiyonası’nda mücadele etti. Söz konusu turnuva, 15 Ağustos 2023 tarihinde başladı. Gruptaki rakiplerini mağlup ederek son 16 turuna yükselen Türkiye, turnuvanın kalan bölümünde de oldukça iyi bir performans ortaya koydu. Son 16 turunda Belçika’yı, çeyrek finalde Polonya’yı, yarı finalde İtalya’yı, finalde de Sırbistan’ı mağlup ederek şampiyon oldu. Türkiye’ye takım sporlarındaki ilk Avrupa şampiyonluğunu kazandıran Filenin Sultanları’nın kadrosunda yer alan isimlerden birisi de İlkin Aydın! 23 yaşındaki smaçör, önümüzdeki sezon Galatasaray Kadın Voleybol Takımı’nın kaptanı olacak.

Sarı Kırmızılı Kulüp Birçok Yeni İsmi Kadrosuna Kattı

Takdir edersiniz ki, Galatasaray, kadın voleybolda pek başarılı değil! Bu durumun en büyük sebebi, kulübün bu branşa yeteri kadar bütçe ayırmaması! Galatasaray, bütçe sorunu yüzünden rakiplerine kıyasla daha kısıtlı bir kadro ile mücadele etmek zorunda kalıyor.

Sarı kırmızılı takım, 2023 – 2024 sezonu öncesinde yeni isimleri kadrosuna kattı. O isimlerden birisi Kanami Tashiro! 25 Mart 1991 tarihinde dünyaya gelen oyuncu 1.73 boyunda ve 66 kg ağırlığında! 32 yaşındaki pasör, kariyeri boyunca yalnızca bir sezon Romanya’da forma giydi. Onun dışında ülkesinde oynadı. Japonların voleybolda ne kadar yetenekli olduklarını bilmeyen yok! Kanami Tashiro, Galatasaray’ın yıllardan bu yana süregelen pasör sorununu çözebilir.

Yeni sezonda Galatasaray’da forma giyecek isimlerden birisi de Danielle Cuttino! 1996 doğumlu oyuncu 1.94 boyunda! Pasör çaprazı pozisyonunda oynuyor. Kendisi, geçtiğimiz sezonu Japonya’da geçirdi. Sırbistan milli takımının orta oyuncusu Mina Popovic, geçtiğimiz sezon Galatasaray’da forma giydi. Performansı fena değildi. Ancak, 29 yaşındaki oyuncunun biten sözleşmesi yenilenmedi. Galatasaray yönetimi, Heather Gneiting’i kadrosuna kattı. 2000 doğumlu orta oyuncu 1.98 boyunda! O da ilk yurt dışı deneyimini Galatasaray’da yaşayacak.

Yeni Sezona Yeni Antrenör ile Başlanacak

Yakından takip edenlerin bildiği üzere Galatasaray Kadın Voleybol Takımı’nı çok uzun süreden bu yana Ataman Güneyligil çalıştırıyordu. 1981 doğumlu antrenör, 2015 ila 2023 yılları arasında Galatasaray’da görev yaptı. 2022 – 2023 sezonunun sona ermesi ile beraber Galatasaray’dan ayrıldı. Sarı kırmızılı kulüp, Ataman Güneyligil’in yerini Guillermo Naranjo Hernandez ile doldurdu.

İspanyol antrenör, geçtiğimiz sezon Almanya’da görev yapmıştı. Kendisinin Türkiye’de yapacakları merak ediliyor. 46 yaşındaki antrenör, uzun süreden bu yana başarılı olamayan Galatasaray’a eskiye kıyasla daha iyi bir voleybol oynatabilir.