Dünya Ümit Genç U21 Karate Şampiyonası Konya’da Başlıyor

105 ülkeden 1859 sporcunun katılımıyla düzenlenecek olan Dünya Ümit Genç U21 Karate Şampiyonası Konya’da gerçekleştiriliyor. Konya, geçtiğimiz yaz İslami Dayanışma Oyunlarına da ev sahipliği yapmıştı. Şehir, bu kez ise karatecilere ev sahipliği yapacak. Dünya Ümit Genç U21 Karate Şampiyonası, 26-30 Ekim tarihleri arasında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Karatay Spor ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Bu şampiyonada 105 ülkenin katılımıyla 1859 sporcu ter dökecek. 26 Ekim tarihinde başlayacak olan şampiyona öncesinde  lansman programı düzenlendi. Programa Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Aslan Abid Uğuz, Dünya Karate Federasyonu Başkanı Antonio Espinos ve Konya Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdurrahman Şahin de katıldı.

Bu tarz Avrupa ve Dünya çapında düzenlenen organizasyonlara her ülkenin ev sahibi olmak istediğini ama bunları yapabilmenin, yaptıktan sonra da layıkıyla yerine getirebilmenin çok zor olduğunu kaydeden Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Aslan Abid Uğuz, ülkemizde bu sene 4. uluslararası organizasyonumuzun düzenlendiği için çok mutlu olduğunu, Avrupa Büyükler Şampiyonası’nın Gaziantep’te gerçekleştiğini, İslami Dayanışma Oyunları’nın da yine Konya’da düzenlendiğini söyledi. Karatede de başarılı sonuçlar elde edildiğini ifade eden Uğuz, geçtiğimiz ay Kocaeli ilinde Dünya Şampiyonası seviyesinde 1200’den fazla sporcunun yarıştığı bir şampiyona olduğunu belirtti. Yine oradan da tam not aldığımızı söyleyen Uğuz, . Karate sporunun en büyük organizasyonunu Konya’da 105 ülkenin katılımı ile  1850 sporcuyla düzenleyeceklerini ifade etti.

Sportif Başarı Kadar Organizasyonel Başarı da Çok Önemli

Gerçkleşen organizasyonlarda sportif başarı kadar organizasyonel başarının da çok mühim olduğunu dile getiren Uğuz, Dünya Karate Federasyonu’nun da gerçekten çok iyi dizayn edilmiş bir organizasyon olduğunu söyledi. Dünya karatesine yön veren bir ülke olarak bugün burada yapılacak olan yönetim kurulu ve başkan seçimine Türkiye olarak aday olunduğunu belirten Uğuz, buradan beklediğimiz bir sonuçla hem adaylık olarak hem yarın başlayacak şampiyonalarda da genel sıralamada ve altın madalya sayısında 1. olarak çıkmayı ümit ettiğini söyledi.

Sporcularımızın son derece iyi hazırlandıklarını vurgulayan Uğuz, tam 45 gün boyunca Erzurum’da yüksek irtifa kampı yaptıklarını, gerek fiziksel olarak gerekse mental olarak 4 psikolojik danışmanla kamp süresince ve burada desteklerinin devam edeceğini ifade ederken milletimizin de duasıyla karatede yine bir zafer, bir tarih yazılacağının altını çizdi.

Burada Olmaktan Dolayı Çok Mutluyum

Dünya Karate Federasyonu Başkanı Antonio Espinos da Konya’da olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederken, Konya’da ilk defa bulunmadığını, bunun üçüncü gelişi olduğunu belirtti. Ağustos ayında da İslami Dayanışma Oyunları nedeniyle Konya olduğunu, şehir otoriteleri ile görüşme fırsatı bulduğunu, destekleri için çok teşekkür ettiğini ifade etti. 2 gündür burada olduğunu ve Karate Federasyonunun tüm çabalarının çok güzel olduğunu düşündüğünü dile getiren Espinos, Başkan Aslan ve Türk karatesine tüm desteklerinden dolayı teşekkür etti.