Cemal Kütahya Ve Oğlu Çınar Son Yolcuklarına Uğurlandı

A Milli Erkek Hentbol Takımı ve Plaj Hentbolu Milli Takımı Kaptanı Cemal Kütahya ile 5 yaşındaki oğlu Çınar, ülkemizde yaşanan deprem felaketi sonrasında hayatlarını kaybetti.

Baba ve Oğula Konya’da Veda

Konya’ lı olan Cemal Kütahya memleketinde oğlu Çınar ile beraber toprağa verildi.

Ülkemiz de Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen peş peşe gelen iki yıkıcı depremler sonrasında Hatay Antakya’da yaşadığı Rönesans Rezidans’ ın deprem sonrası yıkılması ile enkaz altında kalan A Milli Erkek Hentbol Takımı ve Plaj Hentbolu Milli Takımı Kaptanı Cemal Kütahya ve 5 yaşındaki oğlu Çınar Kütahya hayatını kaybetti.

A Milli Erkek Hentbol Takımı ve Plaj Hentbolu Milli Takımı Kaptanı Cemal Kütahya ‘ nın cenazesine Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Uğur Kılıç, A Milli Erkek Hentbol Takımı Antrenörü Okan Halay ve arkadaşları hentbol camiası yalnız bırakmadı.

Cemal Kütahya Kimdir?

12 Haziran 1960 Konya doğumlu olan Cemal Kütahya’ nın spor ile tanışması öğretmeni sayesinde oldu. Cemal Kütahya ilk spor ile tanışması cirit il oldu. Öğretmeninin yönlendirmesi ile cirit başlayan Cemal Kütahya sayısız birincilik elde etmişti.

Karadeniz de Cirit ‘ te rekorlar kıran Cemal Kütahya Balkan şampiyonluğu ve Avrupa Gençler Şampiyonası’nda ikincilik elde etmiştir.

Hentbol ile ilk tanışması ise gene bir hocası ile oldu. Akdeniz Üniversitesi okul hentbol takımı ile başlayan kariyerinde yaklaşık 3 ay sonra Milli formayı sırtına geçirmişti.

Cemal Kütahya hentbol da basamakları hızlı hızlı yükselmeye devam ederken kısa süre içinde süper lig seviyesinde Ankara İl Özel İdare’ye transfer olup iki yıl burada forma giydikten sonra hemen Yeditepe özel idaresine transfer olmuştu. 2012 – 2017 yılları arasında ise BB Ankaraspor ile 5 yıl sahada olan Cemal Kütahya sonrasına Akdeniz ekibi Antalyaspor ile anlaşarak transfer olmuştu.

İlk yurt dışı kariyeri ise Katar ‘ın AL – Shamal SC ile 2019 – 2020 yılları arasında yaşadı. Yeni takımı AL – Shamal SC ile Katar’ da 2020 Arap Şampiyonlar Ligi’nde şampiyonluklar yaşadı. 2021 – 2022 yılları arasında Türkiye ‘ ye dönen Cemal Kütahya Beykoz belediye sk ile anlaşarak hentbol kariyerine devam etti.

Avrupa ‘da hentbol kariyeri ile Romanya ekibi olan CSU Suceava ile oldu. 2021 – 2022 yıllarında formasını giydiği ekip ile sezon sonu yollarını ayırdıktan sonra Hatay’a Hatay Büyükşehir Belediyespor ‘a transfer oldu.

Formasını giydiği Hatay Büyükşehir Belediyespor ile ligde namağlup olarak lider konumda bulunuyordu.

A Milli Erkek Hentbol Takımı ile sayısız karşılaşmada salon ve plaj hentbolunda görev alan Cemal Kütahya takım kaptanlığını da yaptı. Türkiye Hentbol Federasyonu 2023 THF Erkekler Süper Ligi Cemal Kütahya Sezonu ismiyle oynanmasına karar vermişti