Bu Transfer Problem Çözer

Spor Toto Süper Lig ‘de liderlik koltuğunda oturan Fenerbahçe, yaklaşan devre arası transfer dönemi öncesi hareketli günler geçiriyor. Teknik Direktör Jorge Jesus, her ne kadar elindeki mevcut futbolcuların sergilediği performanstan memnun kalsa da, takıma takviye yapmayı düşünüyor. Gündemine son olarak Süper Lig takımlarından Başakşehir forması giyen yıldız futbolcu Bertrand Traore’yi alan sarı lacivertli kulüpte bu transfer ile ilgili olarak çarpıcı bilgiler geliyor. Yıldız futbolcunun kariyeri boyunca, kulüpler tarafından büyük yatırımlar yapıldı. Bunun nedeni ise kanatlarda takıma çok faydalı ve skor üretmeyi seven bir futbolcu görüntüsü çizmesi oldu.

Ancak bu oyuncunun üst üste geçirdiği talihsiz sakatlıklar, devamlılık sorununa yol açtı. Ama yine de Burkina Fasolu futbolcu çok rahat adam eksilten, atletizm yönünü çok iyi kullanan ve sahada problem çözen oyunu ile dikkatleri üzerine çekiyor. Taktiksel sadakat açısındaki eksiklerini kapatabilmesi adına Süper Lig’de birlikte çalışabileceği belki de tek hoca Jorge Jesus. Bu nedenle oyuncunun sarı lacivertli kulübe transfer olması hiç de  mantıksız görünmüyor.

Problem Çözen Bir Futbolcu

Bertrand Traore’yi daha önce kadrosuna katan takımların, bu oyuncuya çok büyük yatırımlar yapmalarının ana nedeni, kanattaki faydalı oyunuydu. Burkina Fasolu yıldız, aynı zamanda skora etki etmeyi seven bir oyuncu olma özelliğine sahip. Takımın kanatlarında görev yapmasına rağmen, sahada daha çok bir forvet edasında konumlanan ve stoperlerle bek oyuncusunun arasından ceza sahasına katederek tehlike oluşturan bir oyun tarzına sahip. Ancak geriye dönüp bakıldığında bu oyuncunun, genel kariyerinde kendisine yapılan yatırımların karşılığını veremediğini görüyoruz. Bundaki en önemli etken, futbolcunun peş peşe yaşadığı talihsiz sakatlıkların kaynaklı olarak sahadaki devamlılık sorunu olduğu biliniyor.

27 yaşındaki tecrübeli oyuncu, kariyerinin en iyi dönemlerinden birini Fransa’da geçirdi. 3 yıl formasını giydiği Lyon takımında toplam 126 maça çıkan Burkina Fasolu yıldız Bertrand Traore, 33 gol ve 16 asistlik bir katkı sağladı. Bu performansı sayesinde de tam 18.5 milyon Euro bedelle Aston Villa takımının yolunu tuttu. Ancak Premier Lig’de beklentilerin bir hayli altında kaldı. Çünkü tam form yakaladığı dönemlerde, talihsiz sakatlıklar geçirdi. Bunun sonucunda bu sezon başında yolu Spor Toto Süper Lige düştü.

Son Derece Kaliteli Bir Ayak

Yıldız oyuncu, daha çok oyunu 3. bölgede oynamaya çalışan takımlar için son derece kaliteli bir ayak. Çinki çok rahat bir şekilde adam eksiltme özelliğini ve atletizm yapısını çok iyi kullanarak sahada problem çözebiliyor. Sahip olduğu bu özellikleri ile Fenerbahçe takımında büyük iş yapma potansiyeline sahip. Özellikle taktiksel manadaki sadakat eksikliğini gidermesi konusunda Türkiye’de kendisini anlayabilecek ve yardımcı olabilecek belki de tek kişi Jorge Jesus. Bu yüzden bu transfer, Fenerbahçe açısından hiç mantıksız bir hamle olmayacaktır.