“Avrupa’nın en iyi kalecisi”

Konya’da öğrenim gördüğü lisede rehber öğretmeninin yönlendirmesi ile salon hokeyine başlayan Abdullah Ensar Turna, başarıları ile dikkat çeken bir sporcu oldu.

Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü’nde 3. sınıf öğrencisi olan Abdullah Ensar Turna’nın genç yaşta başladığı salon hokeyi hayatını değiştirdi.

Daha önce adını bile duymadığı hokey ile 15 yaşında tanışan 20 yaşındaki sporcu önemli başarılar elde ederek milli sporcu oldu. Yurt içinde v yurt dışında aldığı başarılar ile birlikte “Avrupa‘nın en iyi kalecisi” unvanını elde etti.

“Futbolcu olmak istedim hokey kalecisi oldum”

21 Yaş Altı Milli Takımı’nda yer alan Abdullah Ensar Tuna hokeye nasıl başladığını “Ben futbol oynamak istemiştim ancak rehber hocam, benden iyi kaleci olacağını düşünerek hokey kaleciliğine yönlendirdi. 15 yaşında bu spora başladım ve yaklaşık bir yıl sonra milli takıma seçildim.” Sözleri ile anlattı.

“İlk zamanlar çok ağladım”

Abdullah Ensar Tuna, hokeyin zor bir salon sporu olduğunu belirtirken ne kadar korumalı bir kostüm giyse de ilk başlarda başına ve koluna gelen topların canını çok acıttığını belirtti. Zaman zaman top nedeni ile vücudunda morluklar oluştuğunu dile getiren sporcu,

“Bu yüzden ben de ağlardım. Tabii bir de bunun eve gitme boyutu vardı. İlk zamanlar eve kolum bacağım mor gidince annem dayanamıyordu ve ‘Oğlum ne oldu, oğlum yapma bu sporu’ gibi şeyler söyledi.

Tabii çok bilinen bir spor olmayınca da fazla önemsemiyorlardı. Ama başarı geldikçe ve milli takıma gittikçe annem ve babam da sürekli arkamda durdu. Her zaman beni desteklediler.

Her zaman vatan ve bayrak sevgisi için daha fazlasını yapabileceğim konusunda beni telkin ettiler. Ailem yanımda olduğu sürece kendime güvenim arttı.” şeklinde açıkladı.

Abdullah Ensar Tuna, salon hokeyine başladığında ilk hedefinin milli takıma seçilmek olduğunu belirtirken bir yıl kadar sonra hayalini gerçekleştirdiğini söyledi. Saha sonra Avrupa’nın en iyi kalecisi ödülünü almayı kendisine hedef koyan Tuna, “Onu da gerçekleştirdim, hem de iki defa.

Şimdi sırada ‘Dünyanın en iyi kalecisi’ seçilmek var. İnşallah bunu da gerçekleştirip ardından da ülkemizi olimpiyatlarda temsil etmek istiyorum.” Sözlerini kullandı.