Aslan Liderliği Aldı

Süper Toto Süper Lig’in 15. Haftası sahasında İstanbulspor’u ağırlayan aslan Galatasaray Gomis’in golleri ile sahadan 2-1 galip ayrıldı. Liderlik koltuğuna oturdu. Maça baskılı başlayan Galatasaray ilk yarı 3.20 gol beklenti ile oynadı. 11 suç çeken aslan 4 kere kaleyi bulup iki gol attı. 15. dakikada Gomis’in golüyle öne geçen aslan 37. dakika Gomis’in ikinci golü ile ilk yarıyı 2-0 önde kapattı. İkinci yarı İstanbulspor oyunu biraz daha dengeledi. 82. dakika da Mehmet Yeşil ile gölü de bulan sarı siyahlı takıma yetmedi. Galatasaray’ın maçtaki inişli çıkışlı oyunu taraftarda şüphe ve telaş uyandırdı. Takım her ne kadar son üç maçta da galibiyete uzanmış olsa da oynanan oyun takımın şampiyon olacak bir takım oyunu olduğu düşünülmüyor.

Okan Buruk’un Hamleleri

Maça etkili başlayan aslan Galatasaray golleri de ilk yarıda buldu. Sakatlanan Kazımcan’ı oyundan alan buruk yerine Van Aanholt’u attı. Maçın fişini çekmek isteyen Okan Buruk, Yusuf Demir ile Juan Mata‘yı 75. Dakikada oyuna aldı. Midtsjö aynı dakikada sakatlanarak yerini Berkan Kutluya bıraktı. Son hamle olarak 89. dakikada orta sahaya dinamizm getirmesi için oyuna Oliveria’yı atan Okan Buruk istediğini aldı ve sahadan üç puan ile ayrıldı. Liderlik koltuğuna sahip oldu. Okan Buruk’un yaptığı değişikler takımın ilk yarıdaki temposundan oldukça uzağa götürdüğü anlayışı genel olarak hâkim ve gözle görülüyor. Buradan yola çıkarak Okan Buruk her ne kadar iyi bir takımda sahaya çıkarsa hamle gücünün fazla olmadığı ve oyunu doğru okuyamadığını gösteriyor.

Galatasaray’ın Performansı

İstanbulspor karşında istediğini alan Galatasaray özellikle ilk yeri etkili bir oyun oynadı. Son 7 lig maçında da mağlup olan rakibine karşı baskılı bir oyun ile başlayan aslan taraftarında arkasına alarak son derece istekli oynadı. Maçın içinde yer yer tempo düşürüp arttıran Galatasaray sahadan galip ayrılmasını bildi. Dünya kupası arasına Başakşehir’i 7-0 mağlup ederek oldukça moralli giren aslan dünya kupası sonrası İstanbulspor karşısında 2-1 kazandı maçta gomis’in performansı oldukça beğenildi. Mertens ve sakatlanana kadar Midtsjö oldukça iyi oynadı. Midtsjö orta sahayı toparlayan ve takımını atağa kaldıran oyuncu oldu.

Duran top konusunda rekor kırdıkları bir maçı geride bırakan aslan duran toplarda oldukça organize gözüktü. Duran toplara özen gösterildiğini görmüş oldukça neticesinde gol de duran toptan geldi. İkinci yarıda Galatasaray’ın oldukça zorlandığı da gözle görülür bir biçimde netti. Bu kadar tabiri caizse zayıf bir takıma karşı rahat kazanılması gereken bir maçtı. Galatasaray’ın inişli çıkışlı performansı liderlik koltuğuna oturulsa bile taraftar da bir endişe barındırdı. İkinci yarıda Galatasaray’ın oyununda fark olmasında ki en büyük etken tabi ki Okan Buruk yapmış olduğu değişikliklerin doğruluğu oldukça şüphe uyandırdı.