A Milli Takım Euro 2024 Elemeleri İçin Hazır!

Milli maç heyecanı yeniden başlıyor. Milli takımlar son olarak 2022 yılının Kasım ayında toplanmışlardı.

Türkiye’nin önünde Avrupa Şampiyonası elemeleri bulunuyor. 2024 yılının Haziran ayında başlayacak olan bu turnuvanın ev sahibi Almanya olacak. Türkiye eleme grubunu ilk iki içerisinde bitirdiği takdirde Avrupa Şampiyonası’na doğrudan katılacak. Gelin, Türkiye’nin gruptaki rakiplerine ve maç programına yakından bakalım!

Eleme Maçları Kasım Ayında Sona Erecek

Türkiye ilk maçını 25 Mart 2023 tarihinde deplasmanda Ermenistan ile oynayacak. Ardından, 28 Mart 2023 günü Dünya üçüncüsü Hırvatistan’ı kendi sahasında ağırlayacak. Haziran ayının programında iki maç bulunuyor. Milli takımımız; 16 Haziran 2023 tarihinde Letonya ile deplasmanda karşılaşacak. 19 Haziran 2023 tarihinde Galler’i konuk edecek.

Eylül ayında tek maç yapılacak. 8 Eylül 2023 tarihinde Ermenistan’ı konuk edecek olan Türkiye bu maçtan galibiyet ile ayrılmayı hedefliyor. Ekim ayının programında iki maç bulunuyor. 12 Ekim 2023 tarihinde Hırvatistan ile deplasmanda karşılaşacak olan Türkiye; 15 Ekim 2023 tarihinde Letonya’yı kendi sahasında konuk edecek. Son maç Kasım ayında! 21 Kasım 2023 tarihinde deplasmanda Galler ile karşılaşacak olan Türkiye’nin eleme grubu yolculuğu burada sona erecek.

Türkiye’nin Grubunu İlk İki İçerisinde Bitirmesi Şart!

2024 yılında Almanya’da düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’na 24 takım katılacak. 10 grup bulunuyor. Grubunu ilk iki sırada bitiren takımlar doğrudan şampiyonaya katılım hakkı kazanacaklar. Bir başka deyişle, yirmi takım bu şekilde belirlenecek. Almanya ev sahibi olduğu için turnuvaya eleme maçı oynamadan katılacak. Buna ek olarak, UEFA Uluslar Ligi A/B/C liglerinde elde etmiş oldukları derecelere göre belirlenmesi planlanan play-off maçlarında rakiplerine üstünlük kurmayı başaran üç takım da turnuvaya katılım hakkı elde edecek.

Euro 2024 Oldukça Heyecanlı Geçecek

Almanya son olarak 2006 yılında düzenlenen Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmıştı. Bu turnuvayı da üçüncü olarak bitirmişti. Aradan geçen 18 yılda nelerin değiştiğini 2024 yılındaki turnuvada göreceğiz. Maçların Almanya’nın on farklı şehrinde oynanması planlanıyor. Turnuvanın açılış maçı 14 Haziran 2024 günü oynanacak. Final maçı ise 14 Temmuz 2024 günü oynanacak. Futbolseverleri son derece heyecanlı bir organizasyon bekliyor.

Stefan Kuntz Alternatifli Bir Kadro Açıkladı

2021 yılından bu yana milli takımın başında bulunan Alman teknik adam Stefan Kuntz; Ermenistan ve Hırvatistan maçlarının aday kadrosunu açıkladı. Kadroda 28 futbolcu bulunuyor. Beşiktaşlı Tayyip Talha Sanuç sakatlığından dolayı aday kadrodan çıkarıldı. Dorukhan Toköz milli takıma dahil oldu.

Stefan Kuntz’un sahaya nasıl bir diziliş ve hangi oyuncular ile çıkacağı fazlasıyla merak ediliyor. Alman teknik adam kadroya çok sayıda stoper çağırdı. Bu durum üçlü defansın tercih edilebileceğini gösteriyor. Enes Ünal, Cenk Tosun ve Kerem Aktürkoğlu takımımızın en önemli kozları olacaklar.