74 Yaşındaki Milli Koşucu Ali Demirhan Başarısıyla Dikkat Çekiyor

Türkiye; farklı başarı hikayelerine sahip olan bir ülkedir. Her yaştan insanın bilhassa spora meraklı olduğunu söyleyebiliriz.

Takdir edersiniz ki, bilhassa atletizmin genç sporu olduğu düşünülüyor. Olimpiyat oyunlarına baktığınızda otuz yaşın üzerindeki koşuculara çok fazla rastlayamazsınız. Ancak, Konya’da yaşayan Ali Demirhan; bu algıyı değiştirecek gibi duruyor. Gelin, bu adamın başarılarına ve hayatına yakından bakalım!

Ali Demirhan Bugüne Kadar Hangi Başarılara İmza Attı?

Günün birinde Konya’daki parkurlara yolunuz düşerse dede lakabıyla çağrılan birini duyunca şaşırmayın! 74 yaşındaki milli koşucu Ali Demirhan; atletizme 1965 yılında başlamıştır. O dönemde askeri lisede okuyan Demirhan; üç bin metre koşusunda birinci olarak dikkat çekmiştir. Ayrıca, askerlik hayatı boyunca TSK’nın spor kulübü Karagücü’nde koşmuştur. Bunun yanı sıra, emeklilik döneminin ardından da atletizmden kopmamıştır. Ali Demirhan’ın başarılarına göz atmaya ne dersiniz?

  • Dört kez Türkiye rekoru
  • Bir kez Balkan rekoru
  • 2013 yılı Türkiye Masterlar Turnuvası iki bin metre engelli koşu birinciliği
  • 2014 yılı Balkan Turnuvası iki bin metre engelli koşu kategorisinde Balkan rekoru
  • 2019 yılı 70 yaş grubu turnuvalarında 400, 800, 1500 ve üç bin metre şampiyonlukları
  • 2021 yılı Eylül ayı Avrupa Masterlar Şampiyonası 800 metre birinciliği, 1500 metre üçüncülüğü, üç bin metre ikinciliği

Evet, yanlış okumadınız! Ali Demirhan; ilerleyen yaşına rağmen yukarıdaki başarıları elde etti. Ayrıca, kendisi güncel tarih itibariyle Şubat ayında düzenlenecek olan Türkiye Masterlar Şampiyonası’na hazırlanıyor.

Başarılı Sporcu En Büyük Destekçisinin Eşi Olduğunu Söylüyor

Ali Demirhan; elli yılı aşkın atletizm kariyeri boyunca kendisine en çok destek veren kişinin eşi Gülizar Demirhan olduğunu söylüyor. 69 yaşındaki Gülizar hanımın yıllardan bu yana hem beslenme hem de antrenman programlarını hazırladığını ifade ediyor. Ayrıca, eşinin yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde her zaman yanında olduğunu sözlerine ekliyor. Ali Demirhan; eşinin aynı zamanda kendisine taktik verdiğini ve rakip koşucuları analiz ettiğini de belirtiyor.

Eşi Gülizar Hanım eşinin beslenmesine sürekli dikkat ettiğini ve hem onun hem de kendisinin paketli gıdalar, hazır yemekler ve şeker oranından dolayı hazır meyve sularından içmesine katiyen izin vermiyor. Evde sıkılan tazeliği daha belirgin olan meyve sularını ailecek tercih ediyorlar.

Kuru meyve ve kuruyemiş ara öğünler için birebir. Aralıklı oruç gibi akşam yemeğinden sonra bir şey yememesini tercih ediyor su dışında.  Hem yemek sürecinde hem de antrenmanlarda da eşinin yanında olan Gülizar hanım eşinin her alanda destekçisi.

Ali Demirhan ve eşinin hikayesinin bilhassa genç sporculara örnek olmasını diliyoruz.